آرایش و زیبایی پزشکی و سلامت تفریحی ورزشی خدمات رستوران ها و کافی شاپ علمی آموزشی کالا لوازم خانگی مد و پوشاک مسافرتی گردشگری نرم افزار هنر و تئاتر
صفحه نخست > مقاله های زرین تخفیف > هنر و تئاتر > تفاوت کنسرت و سمفونی شامل چه مواردی است؟
تفاوت کنسرت و سمفونی شامل چه مواردی است؟

تفاوت کنسرت و سمفونی شامل چه مواردی است؟

موسیقی از دیرباز علاقمندان مخصوص به خود را داشته داشته است. برخی موسیقی را یک سرگرمی تلقی می کنند. ولی واقعیت نشان می دهد که موسیقی یک علم است و روح نواز جان هاست. علمی که گستردگی های بسیار وسیعی دارد و شاید یک فرد نتواند تمامی ابعاد آن را فرا گیرد.

معمولا" کسانی که به علم موسیقی علاقمند هستند، سبک حوزه ی تخصصی خود را دنبال نموده و یا به ساز خاصی علاقمند هستند.

موسیقی که شما به آن گوش می دهید در ژانرهای مختلفی دسته بندی می شود و هر سبکی طرفداران مخصوص به خود را دارد. مثل موزیک پاپ، سنتی، راک، بی کلام، رپ و غیره.

سبک دیگری از موسیقی وجود دارد که حالت همگانی داشته و افراد زیادی، راغب به دنبال نمودن این سبک موسیقی ها هستند. در این سبک ها تمامی نوازندگان و عوامل ساخت نوا یا آهنگ حضور داشته و به عبارتی شما از صفر تا صد ساخت موزیک مدنظر و همچنین هیجاناتی که در پی آن رخ می دهد را به طور کامل مشاهده می کنید. البته آن چیزی که ما می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، تفاوت بین دو اجراست. اجرایی که با اجرای دیگر متفاوت است ولی در عین حال شباهت هایی بین آن دو دیده می شود.

برای دیدن تخفیفات ویژه و اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت زرین تخفیف مراجعه نمایید.

می خواهیم درباره تفاوت کنسرت و سمفونی بگوییم. پس با ما در ادامه همراه باشید.

کنسرت چیست؟

کنسرت چیست؟

کنسرت به گردهم آیی خواننده، نوازدگان و طرفداران موسیقی در کنار یکدیگر اشاره دارد. به اجرای گروهی نوازندگان و خوانندگان نیز کنسرت گفته می شود.

به عبارتی شما به کنسرت خواننده ی محبوب خود می روید و خواننده و نوازندگان بر روی صحنه، به صورت زنده برای شما اجراهایی را تدارک می بینند. به عبارتی خواننده محبوبتان با تیم نوازنده ی خود در یک سالن موسیقی، به اجرا می پردازد و شما به صورت زنده می توانید با خواننده محبوب خود دیدار داشته باشید و از پخش موسیقی زنده لذت ببرید.

معمولا" سالن های چند هزار نفری برای این کار در نظر گرفته می شود و سیستم صوتی بسیار قوی داخل سالن، کار اجرا را میسر می کند.معمولا "خوانندگان برای طرفداران خود در داخل و خارج از کشور، کنسرت هایی را برگذار می کنند تا بتوانند طرفداران خود را حفظ نمایند.

سمفونی چیست؟

سمفونی چیست؟

سمفونی نوعی اجرای گروهی موسیقی است که بیش از صد نوازنده بر روی صحنه حضور دارند و به اجرا می پردازند. این گروه موسیقی دارای یک رهبر ارکستر است که همانگی گروه در حین اجرا جزء وظایف اصلی او محسوب می شود.

شما در ارکستر سمفونی سازهایی را خواهید دید که تا به حال آن ها را ندیده بودید. انواع سازهای بادی چوبی، برنجی، کوبه ای و همانند آن ها را مشاهده خواهید. به عبارتی کلیه آلات موسیقی با چندین نوازنده در حال نواخته شدن است.

اما عاملی که بیشتر از همه سمفونی را به یک اجرایی با شکوه و بی نظیر مبدل نموده است، حضور واقعی طرفداران در دل اجراست. وقتی که به یک اجرای با شکوه ارکستر سمفونی می روید، به نظر می رسد که خودتان یکی از نوازنده ها هستید. آن چنان محو اجرا خواهید شد، که گویی خودتان در حال نواختن سازها هستید. به وضوح و روشنی هر چه تمام تر می توانید صفر تا صد ساخت موسیقی را مشاهده کنید.

چشمان شما محو حرکات دست نوازنده ها خواهد شد. یک تیم اجرا که با هماهنگی تمام به اجرا بر روی صحنه خواهند پرداخت.

ویژگی ها و تفاوت کنسرت و سمفونی چیست؟

ویژگی ها و تفاوت کنسرت و سمفونی

کنسرت و سمفونی هر یک به تنهایی دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند. کنسرت و سمفونی هر دو به نوعی موزیک ارکسترال به حساب می آیند. و دو نوع موسیقی ارکسترال در مقیاس بزرگ به اجرا می پردازند، و هر دو از دوره کلاسیک (1750 به بعد)  برای همگان بسیار محبوب بوده اند.

یادتان باشد که وقتی معلم ریاضی کلاس چهارم به شما می گفت: "هر مربعی مستطیل است، اما هر مستطیلی مربع نیست!" اگر این مفهوم را به خوبی درک نموده باشید، تفاوت بین کنسرت و سمفونی را متوجه خواهید شد.

هر کنسرتی که اجرا می شود می تواند سمفونی باشد و یا به عبارتی اجرای ارکستر سمفونی نوعی کنسرت است ولی هر کنسرتی نمی تواند سمفونی یا ارکستر سمفونی به حساب بیاید.

در کنسرت یک اجرا کننده ی اصلی وجود دارد ولی در ارکستر سمفونی تعداد اجرا کنندگان بسیار بالاست

معمولا در کنسرت، یک خواننده و یا یک تیم به اجرا می پردازند. ولی در حالت کلی یک فرد نقش برجسته ای را ایفا می کند و تمامی توجهات را به خود جلب می نماید.

نوازندگان بر روی صحنه به اجرا پرداخته و خواننده جلوتر از آن ها می ایستد. تعداد سازها و آلات موسیقی بسیار کم است.

تفاوت بین کنسرت و سمفونی فقط به خواننده معطوف نمی شود. این دو سبک اجرا، تفاوت هایی را در ژانر موسیقی نیز شامل می شود.

میزان هماهنگی گروهی در ارکستر سمفونی بسیار دقیق تر از اجرای کنسرت است

ارکستر سمفونی بسیار دقیق تر از اجرای کنسرت

ارکستر سمفونی بر پایه اجرای تیمی شکل گرفته است. اگر در گروه نظم و هماهنگی وجود نداشته باشد، اجرا بهم می خورد.

در کنسرت خواننده آزادی عمل دارد و در حین اجرا می تواند کنترل صحنه را بدست گیرد، اجرا را متوقف کند، آهنگ را تغییر دهد و یا به صحبت و گفت و گو بپردازد و افراد را به هیجان وا دارد. در کنسرت یک خواننده حتی می تواند بخشی از کارهای یک مجری را نیز انجام بدهد. ولی در ارکستر سمفونی نظم گروهی بسیار بالاست و انجام چنین کارهایی به راحتی ممکن نمی باشد.

پس تفاوت بین کنسرت و سمفونی در وهله اول در میزان نظم گروهی خلاصه می شود.  تفاوت بین کنسرت و سمفونی در جای گیری نوازندگان سازها بر روی صحنه خلاصه می گردد

در اجرای سمفونی آرایش قرارگیری سازها و نوازندگان باید حتما طبق چینش خاصی صورت پذیرد. قسمت جلو جای سازهای زهی است و رهبر در سمت چپ می ایستد.

بقیه نوازندگان با سازهای مخصوص به خود، در جایگاه خاصی قرار می گیرند. این کار به این دلیل انجام می شود تا از فرمان های رهبر تیم آگاه گردند.در کنسرت چنین امری وجود ندارد و چینش خاصی بین سازها حکمفرما نیست. هر نوازنده ای بر اساس توافقی که با نوازنده های دیگر دارد، در جایگاهی قرار می گیرند و به اجرا می پردازند.

معمولا" ویالونیست ها و گیتاریست ها جلوتر از نوازنده های سازهای دیگر قرار می گیرند. اگر از نزدیک اجرای کنسرت و ارکستر سمفونی را از نزدیک دیده باشید، متوجه تفاوت بین کنسرت و سمفونی خواهید شد.

تفاوت بین کنسرت و سمفونی - در کنسرت به تکنوازان آزادی عمل داده می شود ولی در ارکستر سمفونی چنین امری امکان پذیر نیست. به تکنوازان آزادی عمل داده می شود تا واقعاً نشان دهند که چه کارهایی می توانند انجام دهد و توانایی ها شامل چه مواردی است. البته قبل از انجام چنین کاری باید حتما" خواننده ی گروه اجازه ی چنین کاری را به گروه موسیقی دهد.

به طور مثال خواننده قصد دارد موزیکی را صرفا" با گیتار به مرحله ی اجرا برساند و گیتاریست می تواند اوج خلاقیت خود را نشان بدهد.

بهترین اجراهای کنسرت و ارکستر سمفونی

بهترین اجراهای کنسرت و ارکستر سمفونی

اجرای آهنگ پرواز با اجرای بی نظیر گروه آریان و نوازندگی محمد رضا گلزار در نوع خود اوج شکوفایی را در آن زمان رقم زد. حرکات دست او در ویالونی که می نوازد بسیار بی نظیر است و مخاطب را محو تماشا می گرداند.

بهترین قطعه ی اجرا شده در ارکستر سمفونی، سمفونی شماره 9 بتهوون می باشد که در وین اجرا گردید.

بتهوون زمانی که در حال ساخت سمفونی شماره 9 خود بود، در ناشنوایی کامل به سر می برد و چنین اقدامی در نوع خود بسیار بی نظیر می باشد.

سخن پایانی

هر ژانر موسیقی جذابیت های مخصوص به خود را دارا می باشد. ارکستر سمفونی از آن دسته اجراهای گروهی است که حضور در چنین فضایی را به هر موسیقی شناس و موسیقی دوستی توصیه می کنیم. حضور دراجرای ارکستر سمفونی رسمی ایران نیز می تواند در نوع خود هیجان تازه ای را به ارمغان بیاورد.

اولین نفری باشید که نظر می‌دهید افزودن نظر +
برچسب های مرتبط

آگهی های مشابه تفاوت کنسرت و سمفونی شامل چه مواردی است؟